Uzmanlar Astım Hastalarını Uyardı!!

Uzmanlar koronavirüse karşı astım hastalarını uyardı. ‘Doğru ve dengeli beslenmeli,ilaçlarını düzenli kullanmalı. Bu hastalar salgın döneminde her şeyin aşırısından kaçınmalı’

Dünya Astım Günü nedeniyle Kovid-19 tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kuralına uymak adına sosyal medya üzerinden canlı yayınla basın toplantısı düzenledi. Uzmanlar,tüm dünyayı etkileyen KOVID-19 pandemisinin astımla ilişkisi konusunda bilgilendirme yaptılar.

Uzmanlar bu konuda neler demiş gelin birlikte bakalım..

Koronavirüsün astımlı bir hastanın atağını tetiklediğine dair veri bulunmadığını söylediler.

Astımlı hastaların bu olağanüstü dönemi olabildiğince az etkilenerek geçirmeleri için ‘Uluslararası Astım Rehberlerine’ vurgu yapıldı.

Astımlı hastalar, sprey tarzındaki ilaçlarını ki bunlar arasında kortizon da içerenler de var, kullanmaya devam etmeli, gerekirse kortizonun iğne veya hap formlarını da almalılar.

Virüsü diğer hastalara ve sağlık çalışanlarına yayma riskini azaltmak için nebülizatör denilen ve astım ilaçlarını, buhar formuna dönüştüren cihazların kullanımından ve solunum fonksiyon testi yapımından mutlaka kaçınılmalı.

Hijyen stratejileri ve kişisel koruyucu ekipman kullanımı önerilerine uymalılar. Koruyucu maske kullanılmalı ve temastan kaçınmalılar.

Koronavirüs döneminde artan aşırı deterjan kullanımınında vurgu yaptılar.

Sigara, detarjan gibi maddelerin astım ataklarında hızlı tanı ve uygun tedavi ile çoğu astım atağı başarı ile yönetilebilir.

Atak oluşmadan önlenmesi önem taşıyor.

Astımlı hastalar atak geçirmekten, dolayısıyla da tetikleyicilerden korunmalılar.

Güçlü bağışıklık için egzersiz,düzenli uyku ve dengeli beslenme şart. Sigara ve alkolden uzak durulmalı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir