Teksas Üniversitesi’ndeki Türk profesör konuştu: Gen Terapisi Covid-19’a Çare Olacak!

Dünya’nın en önemli kanser merkezlerinden Teksas Üniversitesi MD Anderson Kanser Merkezi’nde çalışan Prof. Dr. Bülent Özpolat ve ekibi, gen susturma yöntemi ile Kovid-19’a karşı ilaç geliştirecek. Özpolat, “Şu anda üzerinde çalıştığımız gen terapisi ya da gen susturma terapisi ile başarılı olduğumuz taktirde aynı zamanda hem akciğer kanseri hastalarının hem de Kovid-19 hastalığının tedavisini sağlayacağız” dedi.

Teksas Üniversitesi MD Anderson Kanser Merkezi’nde çalışan Prof. Dr. Bülent Özpolat ve ekibi, dünyada ilk kez, gen susturma yöntemi ile Kovid-19’a karşı ilaç geliştirecek. Prof. Dr. Özpolat, hem akciğer kanserinde hem Kovid-19’da çığır açacak bu araştırmanın detaylarını ilk kez anlattı.

AKCİĞER KANSERİ İLE BENZİYOR

Prof. Dr. Özpolat, geçen sene akciğer kanserinin tedavisinde daha başarılı sonuçlar verecek “gen susturma yöntemi” ile ilaç geliştirme projesine başladığını belirterek “Akciğer kanseri ve Kovid-19’un bazı mekanizmaları birbirine çok benziyor. Bu nedenle pandemiden sonra kanser projemizi revize ettik ve aynı yöntemi Kovid-19’da ölümcül sonuçlara yol açan sitokin fırtınasına karşı ilaç geliştirmek üzere de kullanacağız” dedi.

EYLÜLDE DENEME BAŞLAYACAK

Birkaç ay içinde hayvan deneylerine başlayacaklarını ifade eden Özpolat, “Her şey yolunda giderse Eylül ayı gibi hasta denemelerine başlamayı planlıyoruz.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir