Ramazan Ayı’nda Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

Oruç, uyku düzeninin değişmesiyle beraber kişiyi zorlayabiliyor. Uzmanlar, Ramazan’da uyku düzeninin ayarlanması için önemli tavsiyelerde bulundu.

Ramazanda Uyku Düzenine Dikkat - Haber

Sahurdan sonra 1,5 saat mutlaka uyunmalı!

Stresi azaltmak, günlük yaşam aktivitelerimizi sorunsuz devam ettirebilmek için uyku düzenimize dikkat etmeliyiz. Sahurdan sonra mutlaka ortalama bir buçuk saat uyuyun. 

Oruç tutarken günü uyuyarak geçirmeyin - Sağlık Haberleri

Sahur sonrası uyumayan güne yorgun, dinlenmemiş başlıyor… 

Eğer sahurdan sonra uyumazsak REM evresini yeteri kadar almamış oluruz. Bu da  bize sabahları yorgun ve dinlenmemiş uyanma, günlük aktivitelerimizde enerji azlığı, isteksizlik, dikkat eksikliği ve unutkanlık, gündüz artmış uykululuk olarak yansır.

Uyku hakkında 5 bilimsel gerçek | NTV

Gündüz uykusu geceyi olumsuz etkiliyor 

Gece uykusu dışında gündüz uyumayın, uzanmayın, uyuklamaya çalışmayın. Gündüz uyumanın gece uykusu üzerinde negatif etkileri vardır. Gün içerisinde ne kadar uykulu ya da uykusuz olduğunuz yatma ve kalkma saatinizi etkilemesin. Yatak odanızın sessiz ve karanlık olmasını sağlayın, ısısını rahat edeceğiniz şekilde ayarlayın. Yatağınızda televizyon seyretme, kitap okuma gibi başka eylemlerde bulunmayın.

Uykusuzluk depresyona sebep oluyor! | Gençlik Haber Sitesi ...

Sahur dolayısıyla uyanma saatinizi değiştirmeyin! 

Sahura kalktınız diye sabah uyanma saatinizi değiştirmeyin. Aksi takdirde uyku düzeniniz bozulur. Gece uykuya da aynı saatte geçmeye özen göstermek gerekir.

Aşırı çay ve kahve tüketimi bağışıklık sistemine zarar veriyor ...

Çay ve kahve tüketimine dikkat 

İftarda çok fazla ve ağır yemekler yememeye özen gösterin yemek yeme sürenizi uzatın, çok hızlı yemek yemeyin. İftardan sonra kahve, fazlaca çay, çikolata ve kolalı içecekleri tüketmemeye çalışın.

Eklem Ağrısı Çekenlere Müjde! Ağrıları Dindirip Eklemlerinizi ...

Mutlaka yürüyüş yapın 

İftar sonrası mutlaka hafif egzersiz (yürüyüş) yapmaya özen gösterin.

Kaynak: Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Önder Kuzu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir