Oyuncak Temizliğinin Önemi ve Püf Noktaları

Temizlenmeyen ve zamanla mikrop biriktiren oyuncaklar çocuklarınıza hastalık bulaştırabilir. Oyuncak temizliğini alışkanlık haline getirin.

Günlerinin büyük kısmını oyun oynayarak geçiren ve oyuncak paylaşan çocuklar arasında eller ve oyuncaklar yoluyla pek çok mikroorganizma da paylaşılır. İyi temizlenmeyen ve zamanla mikrop biriktiren oyuncaklar kendi sahipleri için bile hastalık kaynağı olabilir. Bu nedenle çocuklu evlerde ve çocukların oynadığı her ortamda çevre temizliğinin önemli bir parçası da oyuncak temizliği olmalıdır.

Çocukların oynadığı özellikle plastik oyuncakları temizlemenin iki yolu var:

1. Eğer dişleriyle kemirdiği bir oyuncağı varsa onu bulaşık makinesine atarak yıkamanız en doğru yöntemdir.

2. Orta sıcaklıkta bir su içine kimyasal içermeyen saf, beyaz renkli bir sabun atarak pamuklu bir bezi ıslatın. Oyuncakları bu bezle silin.

3. Bez ve kumaş oyuncakları çamaşır makinesinde yıkayarak kullanmanız bu süreçte en sağlıklı yoldur.

Dezenfekte edilmesi: Bu yöntem bir dezenfektan çözeltisi ile yapılır. Tehlikeli mikropların çoğunu öldürür. Ancak dezenfekte edilmeden önce yüzeyin temizlenmiş olması gerekmektedir çünkü mikroplar yağ ve kir içinde saklanabilir. Pahalı olmayan, etkili ve güvenli dezenfektan çözeltisi, sıvı ev çamaşır suyunun seyreltilmesinden, yani 1 litre suya 1 kaşık çamaşır suyu veya bir galon suya ¼ bardak çamaşır suyu eklenerek yapılabilir. Uygun olarak seyreltilen çamaşır suyu içindeki klor dakikalar içinde buharlaştığından çocukların malzemelerini temizlemek için zehirsiz ve güvenli olarak kabul edilir. Etiketinde zehirli olmadığını belirtmesi halinde diğer uygun görülen dezenfektan çözeltilerini de kullanabilirsiniz. Talimatları dikkatli şekilde uyguladığınızdan emin olunuz.

Oyuncak ve malzemeleri temizlemenin boyut ve materyalin cinsine bağlı olarak farklı yolları vardır.
Küçük plastik oyuncaklar:

  • Bulaşık makinesinde: Plastik oyuncakların pilleri olmadığından bulaşık makinesinde bulaşık deterjanı ve sıcak suyla kolayca yıkanabilir. Bu onları temizler ve dezenfekte eder.
  • Elde: Bulaşık makinanız olmaması halinde, plastik oyuncakları lavaboda temiz bir sünger veya bez, sabun ve sıcak su ile yıkayabilirsiniz. Tüm kurumuş yemek kalıntılarını, yağı ve kiri çıkardığınızdan emin olunuz. Yıkamadan sonra oyuncakları seyreltilmiş çamaşır suyu çözeltisine batırararak dezenfekte ediniz ve bulaşık damlalığında hava ile kurumaya bırakınız. Pilleri olan oyuncaklar için dış kısımlarını sabun ve suyla temizleyiniz ardından çamaşır suyu çözeltisiyle siliniz ve kurumaya bırakınız.

Büyük plastik, metal veya ahşap oyuncaklar ve malzemeler:

  • Yüzeyi sabun ve su ile temizleyiniz ardından seyreltilmiş çamaşır suyu çözeltisi ile siliniz ve kurumaya bırakınız.

Kumaş oyuncaklar ve malzemeler:

  • Çamaşır makinesinde çamaşır deterjanı ve sıcak su ile yıkayınız.

Oyuncaklar ve malzemeler ne sıklıkta temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir? Her an bebeğinizin oyuncaklarını ve malzemelerini temizleyerek kendinizi çileden çıkarmanıza gerek yoktur. Ancak belirli zamanlarda oyuncak ve malzemeleri temizlemek faydalıdır:

  • Kirlendiklerini fark ettiğiniz zaman, örneğin: Mama sandalyesi tepsisine yemek döküldükten sonra.
  • Bebeğiniz ishal veya soğuk algınlığı gibi bir hastalık sonrası iyileşirken.
  • Diğer çocukların sizin bebeğinizin oyuncaklarını ağızlarına koyduğu bir oyun buluşmasından sonra.
  • Düzenli olarak, örneğin: Her ayın sonunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir