Ödem Nasıl Atılır?İşte Ödemden Kurtulmanın Yolları

Bazı dönemlerde vücudunuzun bir su balonu gibi sıvı dolu olduğunu hissediyor musunuz? Vücudunuzun içinde aşırı sıvı birikmesi durumunda su tutma meydana gelir, bu durum ödem olarak bilinir. Ödem dolaşım sisteminde veya dokularda meydana gelir.Ödem varlığında karnınızı, yüzünüzü, ayak ve el bileklerinizi ve ayaklarınızı şişmiş, kendinizi de yorgun hissedebilirsiniz.

Kullanılan tıbbi ilaçlar, tiroid anormallikleri veya lenfatik sistemi içeren ciddi hormonal sorunlardan dolayı vücudunuzda ödem oluşabilir. Bazı kadınlarda hamilelik sırasında veya regl dönemlerinden önce de ödem görülebilir. Uzun uçuşlarda otururken olduğu gibi fiziksel olarak inaktif olan insanlar da ödemden fazlaca etkilenebilir.

Ödeminizin sebebi tüm bunların haricinde beslenme alşıklanlıklarınızdan da kaynaklanabilir. Diyetinizde doğru seçimler yapmak, ödeminizi hafifletmeye yardımcı olur.

Vücudumuzda Ödem Neden Oluşur ?

TUZ

Tuz sodyum ve klorürden oluşur. Çok fazla tuz yediğinizde, vücudunuzun hücreleri, sodyum konsantrasyonlarını dengelemek için daha fazla su emerek telafi etmek zorundadır. Su tutmanın genellikle çok fazla tuz ve işlenmiş, yüksek sodyumlu gıdalar tüketmenin ve yeterince su içmemenin bir sonucudur. Vücudunuzun su tutma oranını azaltmak için en yaygın tavsiye sodyum alımınızı azaltmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir