Mutlu Ailelerin Sırrı “Tembel Ebeveynlik” Olabilir Mi?

Son zamanlarda, bazı insanların “tembel ebeveynlik” olarak adlandırdığı ebeveynlik stiliyle ilgili çok konuşuluyor. Helikopter ebeveynliğin “panzehiri” olarak lanse edilen bu ebeveynlik türü, ismi her ne kadar aksini çağrıştırsa da tembel olmaktan çok uzak aslında.

Peki, nedir bu tembel ebeveynlik? Ben bunu nasıl yapıyorum ve çocuklarım bundan nasıl etkileniyorlar?

Tembel ebeveynlik, çocukların öz-yeterlik duygularını geliştirmelerine fırsat yaratmak için kasıtlı olarak yapılan bir ebeveynlik stilidir.

Tembel ebeveynlik, aceleyle yardımına koşup onu kurtarmaktansa, çocuğunuzun içine bulunduğu durumla mücadele etmesi için dikkatlice geri çekilmektir.

Çocuğunuzun neler yapabileceğini öğrenmesine olanak tanımaktır. Ve çocuklar gerçekten de çok şey yapabilirler!

Tembel ebeveynlik kasıtlı olarak yapılan bir ebeveynlik stilidir. Çocuklarınızın yaşına göre farklılık gösterse de, işe şu maddelerle başlayabilirsiniz:  

1. Çocuklarınız için evinizde özgür bir alan yaratın.

Çocuğunuzun kişiliğine ve yaşına bağlı olarak, bu alanda onların yanında bulunmanız gerekebilir. Ancak asıl nokta şu, oyunlarını yönlendirmemeniz ve kısıtlamamanız gerekiyor. Bırakın istediklerini yapsınlar!

2. Doğal sonuçları kabullenin.

Çocuğunuza sorumluluk vermek, yapmaları gerekeni yapmayacakları zamanların olacağını da kabullenmeyi içeriyor. Tembel ebeveynlik, bu durumu ve – mantıklı olduğu sürece – çocukların kararlarının sonuçlarına katlanmaları gerektiğini kabulleniyor.

Özetleyecek olursak, bilinçli olarak tembel ebeveynlik yapmak, “Harekete geçmeli ve çocuğumun iyiliği için bu durumu düzeltmeliyim,” düşüncesinden “Geride durmalıyım ve çocuğumun bu durumla başa çıkıp çıkamayacağını görmeliyim. Süreç uzun sürebilir ve karmaşık bir hal alabilir, ancak bunu kendi başına yapabiliyorsa, kendi başına yapmalı,” düşüncesine geçmektir.

Bu ebeveynlik stilini belki tamamiyle benimseyemeyebilirsiniz, ancak bu yönteme zaman zaman da olsa başvurmanız hem sizin hem de çocuğunuz için özgürleştirici olacaktır. Çocukların kendi başlarına neler yapabildiklerini görünce gözlerinize inanamayacaksınız!

Kaynak: https://www.mother.ly/child/what-is-lazy-parenting-and-should-you-try-it

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir