Doğal ortamlara kaçmak artık daha da revaçta, hal böyle olunca bilmediğimiz görmediğimiz bir çok tarih kokan mekan bulunan güzel Mersinden, tarih kokan şirin kent Silifke’ye uğradım bu hafta sonu.. Her zaman keşif için bize birşeyler sunmuş bir kent kendisi.
Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde önemli bir yerleşim merkezi olduğu anlaşılan Cambazlı Köyü, Uzuncaburç, Olba ile Kızkalesi’ne antik yolla birbirlerine bağlı. Bu bağlantı sayesinde her dönem hareketli ve enerjik bir yapıya sahip olan köyde çok sayıda esere rastlanıyor, gezerken gerçekten tarih yolculuğuna çıktığınızı hissediyorsunuz.

 

Cambazlı Kilisesi, Silifke’nin 30 km kuzeydoğusunda yer alıyor. Cambazlı Köyü’ne ismini vermiş bu kilise. MS 5. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilmiş. Cambazlı Köyü’nün Uzuncaburç ile Kızkalesi arasındaki antik döşeme yol üzerinde bulunması nedeniyle köyde çok sayıda tarihi eser bulunuyor.

Ağırlıklı olarak Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler arasında kilise, sarnıç, anıt mezarlar, lahitler, kaya mezarları ve kuyu yer alıyor. Cambazlı’da günümüze kadar ulaşmayı başaran eserlerden en çarpıcı olanı ise Cambazlı Kilisesi.

 

Kilisenin avlusunda bir de sarnıç bulunuyor. Kilisenin yakınlarında ören yeri alanı içerisinde anıt mezarlar dışında çok sayıda kaya mezarı bulunuyor. Cambazlı Kilisesine gelmişken Uzuncaburç, Olba Antik Kenti ve Kızkalesi’ni birbirine bağlayan Roma yolunda ilerleyip diğer antik kentleri de ziyaret edebilirsiniz. Vaktiniz varsa kaçırmayın derim.

Silifke Cambazlı Kilisesi, son ziyaretimde restorasyonu yapılmış haliyle karşıladı beni.  Bu duruma gerçekten çok sevindim. Ancak restorasyonun miktarını bilemem ama kilisesin o kadim ruhunu silimiş, harç ve sıvadan ibaret bir bina haline gelmiş. Dokusu kaybolmuş diyebiliriz.

Belki yüzyıllar sonra yine eski görünümünü yakalar. Bu yoldan çıkarken çok güzel organik yumurta, zeytinyağı ve meşhur silifke çileğine bolca denk gelebilirsiniz kaçırmamanızı tavsiye ederim 🙂

Esen Kalın, Sağlıkla Kalın.

                                                                                                          Yasin Çalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir