Mersin Barosu katılımı ile Barolar ‘Adli suça sürüklenen çocuklar’ konusunu tartıştı

YEŞİLBOĞAZ: “ÇOCUK SUÇTAN ARINDIRILMALI”

Mersin Barosu ve Çocuk Alanında Çalışan Avukatlar Ağı (ÇAÇAV) işbirliğinde baroların katılımıyla ‘Adli Sistemde Suça Sürüklenen Çocuklar’ konulu online panel düzenlendi. Panelde tek tek açıklama yapan baro temsilcileri, suçlara göre CMK sisteminde suça sürüklenen çocuklara yapılan avukat görevlendirmelerine ilişkin veriler sunarak, çocukların suça sürüklenmelerinin nedenlerini ve çözüm önerilerini tartıştı.

ÇAÇAV Koordinatörü Av. Şahin Antakyalıoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleşen panele Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Adana Barosu Başkanı Av. Veli Küçük, Antalya Barosu Başkanı Av. Polat Balkan, Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, Düzce Barosu Başkanı Av. Azade Ay, Kırklareli Barosu Başkan Yrd. Av. Bahadır Buzol, Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Burcu Düzen, Adana Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Veysel Tuncil, Kırklaraeli Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Umut Kurt, Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Yadigar Gedik Toy, Bursa Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Merve Kayrak, Düzce Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Tuğba Can katıldı.

“TOPLUMSAL POLİTİKA İZLENMELİ”

Panelde konuşma yapan Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Mersin gibi kozmopolit olan  ve çok fazla göç alan, özellikle de Suriye’den çok fazla göç alan şehirlerde, ekonominin de çok dar olması nedeniyle çocukların korumasız olduğuna dikkat çekerek, “Çocuklar sokakta kalıyorlar ve çocukların suç işleme oranı ister istemez artıyor. Çok çocuklu ailelerde çocuklar, aile ekonomisine katkı sağlamak için sokağa çıkartıldığında, suça çok rahat sürüklenebiliyorlar. Burada toplumsal politika izlenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

“KURUMLAR ARASINDA KOORDİNASYON SAĞLANMALI”

Mersin’de çocuklarla ilgili aynı çalışmaları yapan çok sayıda kurum, kuruluş var ama yardımlaşma ve koordine olmadığı için herkes aynı havanda, aynı suyu dövmeye çalışıyor. Mersin’de kurum ve kuruluşlarla koordine olmaya çalıştığımız bir süreç yaşıyoruz. Bazı konularda çok olumlu dönüşler elde ettik. Kendi illerimizde koordine sağlayabilecek oluşumlar yaratabiliriz ve böylece herkes çözümün bir parçası olabilir.

Suç oranlarının artmaması için öncelikle suç kavramının ne olduğunun çocuklarımıza çok iyi anlatılması gerekiyor. Bunun için öncelikle okullardan başlamak gerekiyor. Kurumlarla özellikle valilik, emniyet müdürlüğü ve milli eğitim müdürlükleriyle ortak çalışma neticesinde okullara gidilerek çocukların suça sürüklenmesini önlemek için eğitim verilmelidir. Hangi davranışların suç sayılabileceğini ve ilişkilerin suç olmadan nasıl sürdürülebileceğinin net bir şekilde çocuklara anlatılması gerekiyor. Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezimiz kurumlarla birlikte bu projeyi hayata geçirmektedir. Pandemi sürecinden sonra okullarda bu eğitimlere kaldığımız yerden devam edeceğiz.

“YENİ TEDBİRLER ALINMALI”

Suç işleyen çocuk, ifadesi alındıktan sonra veya yargıladıktan sonra yine suç işlemesine sebep olan kişilere iade edilebiliyor. Yani çocuk suçtan arındırılamıyor. Çocuk suçun kökenine bırakıldığı zaman o çocuk tekrar önünüze yeni bir suça sürüklenen çocuk olarak, yeni bir vakayla gelecek. Maalesef bu sistemde bunu engelleme durumumuz yok. Sitemin doğru işleyebilmesi için devlet kurumlarının aile ile entegre bir yaşam sürmesi gerekiyor. Çocuk, suç sayılan fiili işlemesi neticesinde tekrar rehabilite edilmeli ve çocuğun suç ortamına yeniden gönderilmemesi için yeni tedbirlerin alınması gerekiyor. Çocukların cezaevlerinde suçtan arınmaları ve topluma yeniden kazandırılmaları için gerçekten olumlu projeler var mı? Bunların sorgulanması gerekiyor.

“MERSİN’DE MAHKEMELER KORUMA TEDBİRİ VERMİYOR”

Çocukların ifadeleri karakollarda, avukat gelmeden savcı huzurunda olmadan alınabiliyor. Bu çocuklar ifade sonrasında tekrar onları suça yönlendiren insanlara teslim edilebiliyor. Bu bir dezavantajdır. Çocuğun yüksek yararı korunmuyor. Çocukları koruma tedbirleriyle öncelikle koruma altına almamız gerekiyor. Ancak Mersin’de mahkemeler, koruma tedbiri vermiyor. Kurumlar bu yetkiyi kullanmaktan çekiniyorlar. Mersin Barosu olarak, avukatlarımıza çocuk adalet sistemi ile ilgili eğitimler veriyoruz. Tüm barolar da çocuk adalet sistemi ilgili özel bir görevlendirme yaparsa daha bilinçli meslektaşlarımız giderse çözüm noktasında katkı sunabilir” ifadesini kullandı.

PANELİN VİDEO LİNKİ: https://www.youtube.com/watch?v=9ZI8aKBTKVA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir