Maske Satış Fiyatı açıklandı, parayla alınabilecek

Cerrahi Maske Satış Fiyatı açıklandı, parayla alınabilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada maske satışına izin verileceği söylenmişti. Pandemi nedeni ile satışı yasaklanan maskeler artık parayla satın alınabilecek. Cerrahi maske satış fiyatı açıklandı, parayla alınabilecek

Maske satışları için bir üst limit belirlendi bu fiyatın üzerindeki satışlara izin vermeyecek bu sayede vatandaşların parayla maske alımını sağlarken, diğer yandan fırsatçıların haksız kazanç sağlamasının da önüne geçilmesi hedefleniyor.

Ticaret Bakanlığı ve medikal sektörünün temsilcileri bir araya gelerek maske satışı ile ilgili detayların belirlendiği bir toplantı yapıldı. Toplantıda alınan kararlardan sonra maskelerin eczanelerde ve marketlerde satılabilmesi için bir genelge  hazırlanacağı öğrenildi. Genelgede cerrahi maskeler için üst limitin 1 TL olması yönünde öneri yer alacağı bildirildi.

Cumhurbaşkanının onayına sunulacak

Cumhurbaşkanının onayına sunulacak olan düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından eczane, market ve gross marketlerde satışa sunulacak cerrahi maske ücretinde üst limitin ise 1 TL olması bekleniyor. Farklı türdeki maskeler için de farklı üst limitler belirlenecek.

Maskeler için belirlenen üst limitten Pahalı Satanlar Şikayet Edilebilecek. Cerrahi maskeler için üst limitin 1TL olması bekleniyor.

Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından denetimler yapılarak, vatandaşların maskeye uygun fiyatla alabilmesi sağlanacak. Öte yandan alım gücü olmayan vatandaşlara maske dağıtılmaya devam edilecek. Maske satış üst limit fiyatından fazla fiyata satanlar tüketici tarafından şikayet edilebilecek.Cerrahi maskeler için üst limitin 1 TL olması bekleniyor.

ÜRETİM SORUNU YOK

Yeni düzenlemeyle ilgili soruları yanıtlayan TOBB Medikal Meclis Başkan Yardımcısı Erkin Delikanlı, şunları söyledi:

“Satışların yarından itibaren (çarşamba) başlamasını bekliyoruz. En başından beri doğru organizasyonla maske sorunu yaşanmayacağını söylüyorduk. Dün de üretim ve tedarik sorunu yoktu bugün de yok. Bunu yetkililere anlattık. Dağıtım ve organizasyonda doğru noktaya gelindi. Bu şekilde vatandaşın maskeye rahat ulaşımı sağlanacak. Göreceksiniz raflarda maske kalacak.”

Kaynak: Milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir