Kız çocuklar için hatalı anne-baba modelleri/mesajları;

B)Kız çocuklar için hatalı anne-baba modelleri/mesajları;
.
1-Kızını bunaltıcı kalıplara sokmaya çalışan, aşırı kontrolcü, narsist bir anne,
2-Adaletsiz güç dağılımı bulunan bir ailede anneyi sürekli bir şekilde ezen, horlayan, itip-kakan zalim bir baba (böyle bir ailedeki kız çocuğu dişiliğin tehlikeli olduğu mesajını alacak ve dişiliğini reddederek maskülen kadınlara özenecektir),
3-Sürekli depresif halde olan, kararsız, sinik veya yetersiz bir anne (buradaki kız çocuğu da annesinin çaresizliği –feminenlik- ile özdeşim kurmayı reddedecek ve annesi gibi bitip tüketen endişeler yaşamak yerine maskülen alana yönelecektir, hatta babası ile savunmacı bir özdeşim kuracaktır),
4-Erkek çocuk sahibi olmayı istediği için kızı olunca hayal kırıklığına uğrayan ve bunu kızına hissettiren bir baba (bu kız çocuğu da babasının sevgisini kaybetmemek için bilinç dışı –mecburi- bir tercihle feminen alanı terk edecek ve maskülen alana yönelecektir).

Cinsel Kimlik Bozukluğu ve akabinde gelişen eşcinselliğin  pratikteki en sık nedenleri işte bu şekildeki hatalı anne-baba modelleridir, bu modellerden gelen mesajlardır.
.
Eşcinselliğin daha azınlıktaki diğer nedenleri ise şunlardır;
.
Erken yaşlarda yaşanan cinsel tacizler (bu durum kız çocuklarında ‘’dişi olmak güvenli değil’’ mesajını verdiğinden, erkek çocuklarda ise kendilerine yapılanı tekrarlama eğilimi bulunduğundan risk oluşturur), erken cinsel deneyimler ve bu deneyimlerin yol açtığı cinsel alışkanlıklar, sonradan lezbiyenlik için kötü bir evlilik/travmatik bir boşanma (karşılanamamış şefkat ihtiyacı), kültürel mesajlar ve çok az bir grupta da vajinismus gibi biyolojik faktörler.
.
Önemli bir başka risk faktörü da biseksüellik için geçerli olan haz odaklı -hedonist- yaşam tarzıdır, cinsel haz ve ego tatmini için cinselliğin her türlüsüne açık olmaktır. Bu durum özellikle biseksüelliğin artışında önemli bir role sahiptir.
.
Çok sık sorulduğu için şunu da belirmek isterim ki, eşcinsellik genetik değildir. Eşcinselliğin genetik olduğunu gösteren hiçbir veri bulunmadığı gibi 2019 yılında yapılan çok geniş kapsamlı bir çalışma, eşcinselliğin gelişiminde genetiğin belirleyici olmadığını çok net bir şekilde göstermiştir.
Kaynak ve daha detaylı bilgiler için;
Zeki Bayraktar, İnterseks-Hermafrodit ve Eşcinsel, Motto Yayınları, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir