Dünya Genelinde Ölümcül Nem ve Isı Kombinasyonları Keşfedildi!

Bilim insanlarının son zamanlarda dünyadaki nem ve ısı dengesi üzerine pek çok çalışma yürütüyor. Yapılan yeni bir araştırma, korkulan düzeydeki nem ve ısı kombinasyonlarının dünya üzerinde bugünler de var olduğunu ortaya çıkardı.

Dünyanın ilerleyen senelerde iklim değişikliği ve küresel ısınma gibi etkilerden dolayı insanlar için tehlikeli sayılacak nem seviyelerini göreceği söyleniyor. Bunun sonucunda ortaya çıkan koşulların ise ekonomileri zarar verip, insanların hayatta kalmasını zorlaştırabilecek fizyolojik sınırları aşacağına inanılıyor ancak bilim insanlarına göre Bu durum zaten yaşanıyor.

Yeni yapılan çalışmaya göre dünya üzerinde yukarıda saydığımız etkilerin çok sert hissedildiği bazı bölgeler zaten mevcut. Bunlar; ABD Körfezi, Asya, Afrika, Avustralya, Güney Amerika ve Kuzey Amerika bölgelerinde eşi benzeri görülmemiş aşırı ısı ve nem kombinasyonları tespit edildi.

Uzmanlara göre Basra Körfezi boyunca da teorik olarak insanın hayatta kalmasını zorlaştırabilecek çok fazla nem ve ısı kombinasyonu tespit edildi. Araştırmada yer alan bilim insanları, önceki çalışmaların günümüzden on yıllar sonra gerçekleşeceğini ileri sürdüğü durumun şu anda bazı bölgelerde zaten yaşanıyor olduğu konusunda hemfikir.

Bu olayların şu an kısa süreler için kayıt altına alınsa da küresel ısınmanın doğrudan etkisiyle artacağı konusunda uyarılar geliyor. Araştırmacılara göre en ölümcül noktalar Arabistan’ın Dhahran ve Dammam şehirleri, Katar’ın başkenti Doha ve Birleşik Arap Emirlikleri şehri Ras Al Khaimah.

Yapılan başka bir çalışma da dünyanın bazı bölgelerinin sürekli olarak dayanılmaz ısıya ulaşmaya beklenenden daha yatkın olduğunu ortaya çıkardı. Bu çalışmalardan sonra küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi iki çok önemli konu dünya gündeminde tartışılmaya devam edecek gibi duruyor ve bu sırada gözler uzmanların yapacağı yeni araştırmalara çevrilmiş durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir