Çocuklarda Yapabilirim Duygusunu Geliştirecek 6 Basit Alışkanlık

Bazı çocuklar, özellikle küçük yaşlarda kendilerini ortaya koymaktan çekinirler. Özgüveni yüksek olan çocuklar bile bir şey yaparken doğruyu yapamamaktan, onay alamamaktan çekinirler.Peki bu duygu çocukta nasıl yeşerir? Aile içindeki hangi tutum ve davranışlar çocuğun hayata dair hakimiyet duygusunu geliştirmesine katkıda bulunur?

Çocuğunuzda ‘Ben yapabilirim!’duygusunu geliştirecek bazı temel alışkanlıklara gözatalım.İşte detaylar..

çocuk çizimleri | Mavi Martı Psikoloji ve Psikiyatri

1. Çocuğunuzun Kendi İhtiyaçlarını Karşılamasına İzin Verin

Çocuğunun her sorununu kendisininmiş gibi sahiplenen anne babalar bu beceriyi çocuklarının ellerinden alır, çocuklarını zayıflatırlar.

Her eksiği anne babası tarafından daha çocuk istemeden karşılanan ya da her rahatsızlığı çözülen bir çocuğun harekete geçmesine gerek yoktur.

Sorun çözme becerisi olmayan çocuk ise bir rahatsızlık, eksiklik hissettiğinde endişeli, öfkeli ya da kızgın olacaktır.

Kendi hayatıyla ilgili kararlar almak konusunda fırsat bulan çocuklar ise gelişecektir.

2. Çocuğu Güçlü Kılan Tutarlı Ve Sürekli İlişkilerdir

Çocuğu güçlü kılan sahip olduğu iyi ilişkilerdir.  Anne babasının, aile büyüklerinin sevgisini hissetmiş, güvenli bağlanmış çocuk daha sağlıklı ilişkiler kurar. Kendisine, değerli olduğuna, sevildiğine ve zorlukların üstesinden geleceğine dair inancı tamdır.

Aşırı korumacı aileler! - Aile ve İlişkiler Haberleri

3. Her Gün En Az 10 Dakika Bölünmemiş Sohbet!

Çocuğunuzu dikkatiniz dağılmadan dinlemenize fırsat verecek anlar çok daha önemlidir.

Bu anın en önemli koşulu ise önyargısız, yorumsuz dinleme ve koşulsuz kabuldür.

Çocuk konuşma sırasında fikirlerine karşı yaşadığı bu kabulün, davranışlarına da yansıyacağını hissedecektir.

4. Geçmişe Dair Olumlu Hikayeler Yazmak

Özellikle küçük yaştaki çocuğunuz herhangi bir konuda kendisini yetersiz hissettiğinde ona daha önce benzer bir alandaki zorluğun nasıl başarıyla üstesinden geldiğini hatırlatabilir ya da küçük bir başarı öyküsü ‘yazabilirsiniz’.

5. Yaşananı Yeniden Çerçevelemek

Anne-baba olarak, çocuğun yaşadıklarını daha olumlu ve yapıcı bir dille yorumlamasına yardımcı olmamız gerekebilir.

Bu beceriye yeniden çerçeveleme adını veriyoruz.

Çocuğumuzun bir olayla ilgili kurduğu cümleyi yeniden çerçevelediğimizde yani aynı olaya farklı bir perspektiften yaklaştığımızda çocuğumuza olayı yeniden değerlendirme ve duygularını değiştirme gücü veririz.

Özgüvenli çocuklar yetiştirmenin 16 yolu - Hayat Haberleri

6. Düzenli Olarak Yeni Beceriler Öğrenmek

Çocuklara yapabilirim duygusu kazandırmanın bir başka yolu da onların becerilerini arttırmaktan geçer. Farklı  alanlarda donanım kazanmak, kendini ortaya koymak çocuğa ‘gelişiyorum, öğreniyorum, ben yeterliyim’ duygusunu kazandırır.

Örneğin biten tuvalet kağıdının yenilenmesi, evden çıkarken açık ışıkların kapatılması, alışveriş listesinin hazırlanması gibi.

7. Bir Kahramanla Özdeşleşmesine İzin Vermek

Çocuklar için kendileri gibi sıradan birinin bir süper kahramana dönüşmesini; gözlükleri çıkartıp yüzlerce kilometre ötesini görmesini, istediği yere uçmasını ve girdiği her mücadeleyi kazanmasını izlemek önemlidir.

Kahramanla aralarında kurdukları duygusal bağ, zaferle biten her maceranın sonunda kendisinin de bir kahraman olabileceği duygusunu yaşarlar.

Çocukların aynı bölümleri defalarca izlemeleri de bu yüzdendir. Aslında onları ilgilendiren artık her ayrıntısını ezberledikleri hikayenin kendisi değil, finalidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir