Çocuklarda Ekran Bağımlılığını Önlemek İçin 5 Öneri

Çocuklarımızın devamlı olarak evde kalmaları pek çok şeyi değiştirdi. Doğal olarak okula gitmeyen, bütün sosyal faaliyetleri, arkadaş buluşmaları ertelenmiş çocukların evde sıkılmadan zaman geçirmelerini sağlamak zor. Bu yüzden de doğal olarak ekran başında eskisinden daha fazla zaman geçireceklerini kabul ediyoruz.

Çoğu zaman çocuğunuzun sağlığını, başarısını belirleyen sadece özgürlükler değil aynı zamanda sınırlar ve sorumluluklar konusunda onlara öğrettiklerimiz oluyor.

1-Bir çocuğun ekran bağımlılığını engellemenin en temel yolu yolu onu ekranla olabildiğince geç tanıştırmaktan geçiyor. Bu en kritik döneminde bebeklerin ekranda hızla tekrar eden görüntülerden çok  anne ve babasıyla kuracağı sevgi ilişkisine ihtiyaç duyduğunu zaten biliyoruz. Bu sınırları 4-5 yaşına kadar korumak ve olası bir ekran ilişkisini yarım saatin üstüne taşımamak da gerçekten önemli.

2-Öncelikle ekran konusunda kendi tavrınızı gözden geçirmelisiniz. Çoğu çocuk anne babalarını kendilerine model alarak bağımlı haline gelir; bu nedenle çocuklarını teknoloji bağımlılığından kurtarmak isteyen ebeveynler ilk önce kendi davranışlarını yönetmelidir.Bunu yapmanın yolu önce kendi teknolojik oyuncaklarınızı sınırlamanız  olacaktır.

3- Ekranları bütünüyle yasaklamak çare değil! Çünkü bütün yasaklar gibi bu yasak da ekranın çocukların gözünde çok önemli, çok vazgeçilmez bir yere gelmesiyle sonuçlanıyor. Ekranlar aynı zamanda çocukların yaşıtlarıyla sosyalleştiği, deneyim kazandığı ve kendisini gösterdiği bir etkileşim alanı.Bu nedenle yapılması gereken ekranları tamamen karartmak değil, ekranda geçen zamanı daha iyi bir şekilde planlamak.

4-Çocuğunuzu ekran başından kaldırabildiyseniz,şimdi sırada onun ilgisini çekecek başka alanlar yaratabilmek var. Çocuğunuzun yaşına, ilgi alanlarına göre seçenekler sunun. Özellikle spor, doğa gezileri, takım oyunları gibi bedensel aktivite ve iletişim içeren faaliyetlere ağırlık verin.

5-Çocukların en çok mutlu oldukları şeylerden birisi bir alanda sorumluluk sahibi olmak ve karar alabilmektir. Yaşına göre küçük karar alanlarıyla başlayabilirsiniz. Tuvalet kağıdının değişiminden, alışveriş listesinin kontrolüne, çöp ayrımından birlikte yemek yapmaya üzerine aldığı her gerçek sorumluluk onu sanal dünyanın tuzaklarından biraz daha uzaklaştıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir