“Çocuğum Okulda Melek Evde Canavar”

Çocuğunuz evde çok sakin, sözünüzden çıkmayan, uslu bir çocuk.Sınıf öğretmeni ise yerinde duramayan, dersi dinlemeyen, haylaz bir çocuk  tarif ediyor size!

Şaşkın mısınız? Aklınız mı karıştı? Çocuğunuzun neden böyle davrandığını mı düşünüyor musunuz?

Uzmanlara göre , çocuklar yeni koşullara uyum sağlamaya çalışırken karşılaşabilecek doğal durumlardan biri.

Peki bu davranış değişikliği neden olur? Hangi etkiler çocuğunuzun evdekinden çok farkı bir kişilik sergilemesine neden olur? Okul, bütün kuralların farklı olduğu, ebeveyn desteğinin olmadığı, çocuğun kendi kimliğini oluşturacağı ve çevresine ifade edeceği yepyeni bir ortamdır. Öte yandan ev tanıdıktır. Güvenlidir. Kurallar belirlidir. Çocuk hangi kuralı nasıl uygulayacağını, sınırları nasıl zorlayacağını bilir. En önemlisi, çocuk evde kendisinden ne beklendiğini; hangi davranışın nasıl bir tepki alacağını bilir.

Neler Yapılabilir?

Çocukları okulda ya da evde davranış sorunu yaşayan ailelerin her zaman şu ilkeyi akıllarında bulundurmalıdırlar:

“Her çocuk elinden gelenin en iyisini yapmak, başarmak, onay almak ister. Beklenen davranışları sergileyemeyen çocuklar, gerekli desteği almamışlardır.”

Bu nedenle aileler, kızmak, endişelenmek, çocuklarını suçlamak yerine onları desteklemelidir.

  • Çocuğunuza destek olmaya fiziksel desteklerle başlayabilirsiniz. Yeterince uyuyor mu? Okula dinlenmiş olarak gidiyor mu? Kahvaltısını ediyor mu? Fiziksel olarak güçlü hissetmeyen çocuk sosyal uyum sağlamakta geç kalabilecektir.
  • Çocuğunuz size gerçekten güveniyor mu?
  • Değişim sağlamak için acele ediyor musunuz? Anne-babasının sürekli sonucu sorguladığı çocuklar değişim sağlayamayacaklardır.
  • Dünyaya çocuğunuzun gözünden bakabilir misiniz? Çocuğunuzun tam olarak nerelerde zorluk yaşadığını anlayabilmek için, kendi beklentilerinize değil, çocuğunuzun ihtiyaçlarına göre düşünün.

Uzmanlar, okulun başlangıç tarihinden itibaren 3-4 aylık sürede sorunların çözülmemesi durumunda ebeveynlerin uzman desteği alınmasını önermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir