Büyükşehir’in kurs merkezleriyle gençler son virajda

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 8 ilçede 4 bin 400 öğrenciye hizmet veren Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezleri’nde eğitim gören gençler, 27-28 Haziran’da yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) sayılı günler kala üniversite hayallerini gerçekleştirebilmek için son viraja girdi. Büyükşehir, 2019’un Eylül ayında başlattığı örgün eğitimi, salgın nedeniyle 16 Mart’ta uzaktan eğitim modeline çevirdi. Zorlu süreçte evlerinden sınava çalışan gençlere Büyükşehir’in öğretmenleri uzaktan destek sağladı. Yeni normalleşme sürecinde kurs merkezlerini ziyaret eden öğrenciler, Büyükşehir’den aldıkları eğitimle olağanüstü koşullara rağmen sınava hazır olduklarını dile getirdi.

Büyükşehir bünyesindeki Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezleri’nin şubesini artıran Başkan Seçer, kurs merkezlerindeki eğitim kadrosunu da güçlendirdi. 2019’un Eylül ayında donanımlı 177 öğretmenle Tarsus’tan Anamur’a 8 ilçedeki kurs merkezleri eğitim-öğretim dönemine başladı. 4 bin 200 öğrenciye hizmet veren kurs merkezlerindeki başarı zaman içerisinde yankısını artırdı. Kurs merkezlerinin dönem ortalarında hizmet verdiği öğrenci sayısı 4 bin 400’ü buldu.

 

Büyükşehir’in kurs merkezleri gençlere yeni ufuklar açtı

 

Özel kurs merkezlerinde bir eğitim-öğretim dönemi için yıllık ortalama 10 bin TL talep edilirken, Büyükşehir bu hizmeti tamamen ücretsiz sağladı. Büyükşehir, başvurularda yüzde 50 başarı, yüzde 50 de ekonomik kriteri baz aldı. Bilimsel ve laik eğitim modeliyle sürdürülen eğitim-öğretim döneminde öğrencilere sabahları sıcak çorba hizmeti sunan Büyükşehir, bilgi yarışmaları ve sosyal-kültürel aktivitelerle öğrencilerin ufuklarını zenginleştirip, kaynaşmalarını sağladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir