Biz Farklı Baroların Avukatıyız

BİZ FARKLI BAROLARIN AVUKATIYIZ

Baroların tarihi Eski Yunan oradan da Roma’ya kadar dayanır. O günden bugüne dek gelişimini sürdürmüş olup yargı için vazgeçilmez bir unsur olmuştur.

Üniversite yıllarında öğrendiğimiz husus hep şuydu; Yargı üç ayaklıdır: Hâkim, Savcı ve Avukat. Bu 3 ayaklı bir sandalye gibidir, her hangi bir ayağında sıkıntı meydana geldiğinde sandalye kullanılmaz hale gelecektir. Bu durum yargı için de geçerlidir. Resmî gazetede yayınlanıp yürürlüğe giren Çoklu Baro Sistemi (Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun) savunma ayağını kıracak mıdır?

Kabul edilen yasaya göre 5000 üzerinde avukat sayısına sahip barolar( Şu an için İzmir Ankara İstanbul ) 2000 avukatın imzası ile yeni bir baro kurabilecektir. Şu durumu şöyle bir hayal edelim; Bulunduğunuz ilde ilgili kriterler sağlandıktan sonra yeni barolar kurulmuş olsun. A Barosu, B Barosu, C Barosu. O günün koşullarında ülke üzerinde güç olan kesim C Barosunu desteklesin ya da kuruluşunu sağlasın. Avukatlar duruşmalara girerken cübbe giymek zorundadır. Türkiye’ de giyilen cübbe standarttır. Şimdiki barolar dilerse üzerine kendi barosunun ismini yazdırabilmektedir. “Mersin Barosu, Adana Barosu..” vs gibi. Yeni kurulan barolar da bunu yapabilir hatta cübbe üzerine kendi barosunun belli edebilecek bir arma bile kullanabilirler. İşte bu yeni barolara üye olan avukatlar duruşmaya girdiğinde hakim üzerinde nasıl bir etki yaratacaktır. Hâkim, C Barosu ile aynı fikre sahipse Ya da hâkim C Barosu ile zıt düşüncede ise verdiği kararlar ne kadar bağımsız ve tarafsız olacaktır.

Ben Mersin Barosuna kayıtlı bir Avukatım. Mersin Barosu çatısı altında her fikirden avukat meslektaşım bulunmaktadır. Türkiye’nin diğer illerinde de durum bundan farklı değildir.Avukatlar olarak bizi ayıran sadece şehir isimleridir; o da yerselliğin bir neticesidir. Farklı fikirlere sahip meslektaşlarım ile aynı çatı altında bulunmak benim için onur vericidir. Biz meslektaşlarımız ile sadece duruşma salonunda karşı karşıya gelmek istiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir