Ayna Gibi Cam Parlatma Taktikleri

Sevgili okurlarım yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte evimize vuran güneşin camlarımızda ki kiri yağmur damlalarının daha çok ortaya çıkmasıyla cam temizliğinin zamanının geldiğini gösteriyor demek.Bu konuyu gözünüzde büyütmek için haklı sebepleriniz olsa da cam temizliğinde pratik bilgilerden haberdar olmanız kolay ve etkili bir cam temizliği yapabilmenize olanak sağlar.Peki,bu temizliği zorlanmadan saatlerinizi harcamadan basit bir şekilde nasıl yapmalısınız. Zamanla gözünüze daha korkutucu görünmeye başlayan camlarınızı temizleyerek bu yükten kurtulmanız aslında çok kolay yolları var.Sizlere cam silmenin pratikliğini ve püf noktalarını doğal temizlik maddeleri ve bazı pratik yöntemler sayesinde cam temizliğine olan ilginizi arttıracaktır.

Cam silmesinde önce hangi taraf silinmeli?

Cm silmeden önce camların dışı, içine göre her zaman daha kirlidir. Bu yüzden önce iç taraftan başlanırsa dış taraftaki kirler daha iyi görülebilir.

Camlar Ne Zaman Silinmeli?

Öncelikle cam temizliği güneşli bir günde yapılmamalı. Güneş ışığı yüzünden camlardaki lekeleri veya çizikleri fark edemeyebilirsiniz. Bulutlu günlerde camdaki her detayı görebileceğiniz gibi güneşin sıcağına da maruz kalmazsınız. Ayrıca güneşli bir günde cam silerseniz cam daha çabuk kuruyacağından parlaklık daha kısa süreli olacaktır.Bu yüzden bu püf noktasına dikkat ederek silmelisiniz.

Camlardaki çizikler ne ile nasıl giderilir?

Camlardaki çizikler için marketlerde satılan pasta cila ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Bu ürünler, tıpkı arabaların çiziklerini giderdiği gibi camların da çiziklerini gidermenize yardımcı olur. Diğer bir yöntem ise diş macunu kullanmaktır. Diş macunu aynı zamanda araçların farlarında ve camlarındaki çizikler için kullanılır. Diş macununu çiziklerin olduğu alana sürün. Ardından hafif nemli bir bezle iyice ovalayın. Çiziklerin azaldığını göreceksiniz.

Camlarda ki iz problemleri nasıl giderilir?

Cam silmede bir önemli konu da iz problemidir.Cam silerken iz kalmaması için renkli gazete kağıtlarından uzak durmalıyız. Ayrıca eldiven giyerek parmak ve el izlerinin de cama geçmesine engel olabilirsiniz.Bu şekilde iz problemini engelleyebilirsiniz.

Cam silme sıklığı nasıl olmalıdır?

Cam temizleme sıklığı tamamen kişiden kişiye göre değişir. Ancak ortalama olarak 2-3 ayda bir cam temizliği yapmak idealdir.Ama iki haftada bir toz almanız ince temizlik yaptığınızda sizlere yardımcı olacaktır.

CAMLARI DAHA RAHAT NASIL SİLİNİR?

Cam siliminde bez seçimi;Penye her zaman en iyi bezdir diye düşünsek de bazı mikro fiber bezler gerçekten penyeye göre fark yaratabiliyor. Bez tercihi kişiden kişiye değişse de kaliteli bir mikro fiber bez muhtemelen en iyi sonucu almanızı sağlayacaktır.

Cam temizliğin de gazete kağıdı kullanın

En basit ve en etkili yöntemlerden biri gazete kağıdıyla camları silmektir. Gazete kağıdıyla yapılan cam temizliği için özel olarak bir temizlik suyu hazırlamaya gerek yok. Herhangi bir deterjan veya sabun tarzı bir temizleyici madde kullanmak zorunda da değilsiniz. Sadece camı biraz cam suyu yardımıyla ıslatıp ardından gazete kağıdıyla bir güzel silmeniz yeterli. İsteğe bağlı olarak cam suyu ile birlikte sirke de kullanabilirsiniz.

CAM SİLME SUYUNA NELER KOYABİLİRSİNİZ? 

Krem Cif;Marketler de satılan kremsi beyaz cifler bulunmaktadır.Bu cif pimapen cam çerçevelerinin rahatlıkla temizlenmesini sağlayacaktır.

Bulaşık deterjanı;Camlarınızı hiç su kullanmadan direkt olarak deterjanla silebileceğiniz gibi, deterjanı suyla da karıştırabilirsiniz. Ancak deterjan kullanırken oldukça dikkatli olunmalı. Deterjan temizlik yapılan yüzeyi kayganlaştırdığı için düşme tehlikesini artırır. Özellikle yüksek katlarda oturanlar bunun yerine başka yöntemlere başvurabilirler.

Arap sabunu;Cam silme suyunun içerisine koyacağınız ve biraz köpürteceğiniz yeşil sabun veya arap sabunu sayesinde camlardaki parlaklığı artırabilirsiniz.Bu şekilde camlarınız parlayacaktır.

Limon suyu;Cam silme suyunun içerisine 1.5 litre suyun içine karıştıracağınız yarım limon sayesinde güzel ve temiz bir görüntü elde edebilirsiniz. Limon suyuyla cam temizliği yapmak için yine önceki yöntemdeki gibi gazete kağıdı kullanabilir ya da mikro fiber bezlerden yardım alabilirsiniz.

 Camların güzel kokması için şampuan;Camlarınızı mis gibi evinize temizliği ile birlikte güzel kokular saçması için cam silme suyunuza yaklaşık 1.5 litre suyun içine 3 yemek kaşığı kadar şampuan ekleyip iyice köpürtün. Şampuanla cam silme hem lekelerin daha kolay çıkmasına hem de camların daha parlak bir görüntüye kavuşmasına yardımcı olur. Ayrıca şampuan sayesinde ortama güzel bir koku yayılır.

Cam suyuna tuz;Cam silme suyu hazırlama esnasında suyun içerisine ne koyarsanız koyun yine de tuz eklediğinizde farkı göreceksiniz. Cam silme suyuna tuz eklediğiniz takdirde tuz, aynı şampuan gibi hem camları kolay silmenize yardımcı olur hem de parlamasını sağlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir