DENİZLE ve İNSANLARI buluşturun.

Güzelim Mersin!!

Sahiline geçenlerde bir gideyim dedim. Uçurumdan aşağı bakıyor gibi hissettim resmen.

Şunu düşündüm neden denizle bir olamıyoruz  bir de üstüne üstün o kadar güzel  uçsuz bucaksız masmavi bir denizimiz var iken .

Belediyede  görevi başında bulunan şehir planlamacı meslektaşlarıma sesleniyorum.

DENİZLE ve İNSANLARI buluşturun.Bunlar için yapılacak tek bir şey var.Mersine gönül vermiş olan sanatçıları ve mimarları bir araya getirerek tasarımlar oluşturulmasına zemin hazırlayın. Bu elması o kadar güzel parlatırlar ki o kadar güzel şeyler çıkar ki ortaya, en azından yürüme yoluyla deniz arasına koca koca taşlardan daha iyi fikirlerin ortaya çıkacağı su götürmez bir gerçek. Düşüncesi bile insanı mutlu ediyor.

Dünyadan birkaç örneğe bakalım isterseniz. Danimarka’da bulunan Sonsuzluk Köprüsü bizlere direk şunları söylüyor: “Buyurun gelin denizle buluşmak için beni kullanın.”

Önümüzde koca koca kayalarla engeller olacagına rampalı bir yürüme oturma alanları oluşturup, denizle buluşma noktasında ise denizin üzerinde yürümeye fırsat verecek küçük yürüme yolları yapılsa ne kadar güzel olur degil mi ?. Buyrun böyle bir konsept çalışması yapılmış zaten.Çok güzel degil mi sizce de ?

Belediyemiz artık standart tasarımlardan kaçıp, dogayla insanı bütünleştirecek tasarımları ortaya koyup insanların tercihine sunmalı.

İnanıyorum ki doğayla bütünleşen insanların kendilerini içerisinde bulduğu mutluluk tüm şehri daha güzel daha yaşınılabilir kılacaktır.

 MİMAR Zübeyir ÖNEN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir